WEGAŃSKIE GOŁĄBKI Z LIŚCI BOTWINKI

17 maja 2015

Wiosna to czas pozytywnych zmian – natura budzi się do życia, stajemy się  bardziej optymistycznie nastawieni do siebie i otoczenia. Warto wykorzystać ten piękny okres na wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw, dzięki czemu wzmocnimy nasz organizm solidną dawką witamin i innych wartościowych składników odżywczych. Nie znam lepszego okresu na przejście na wegetarianizm 😉 Nie namawiam, ale polecam podjęcie próby wyłączenia z diety mięsa 🙂

Maj to sezon na botwinkę, wiosenne łodygi i liście są jeszcze młode a bulwa niezwykle aromatyczna, warto wykorzystać wszystkie elementy, z bulwy i łodyg przygotowałam chłodnik, a z liści przygotowałam wegańskie gołąbki. Wypróbowałam dwa sposoby przygotowania pierwszy to duszenie, a drugi to zapiekanie, mi osobiście bardziej odpowiada pierwszy sposób bo liście pozostają aromatyczne i kolorowe.
0

SKŁADNIKI:

2 szklanki wywaru z warzyw
450 g pieczarek (obranych i drobno pokrojonych)
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 szklanka kaszy jaglanej
natka pietruszki
około 15 liści buraczków ćwikłowych
sok z cytryny
2 łyżki sosu sojowego
sól i pieprz
olej słonecznikowy lub ryżowy
2 łyżki oliwy z oliwek

PRZYGOTOWANIE:

1. Kaszę jaglaną opłucz zimną wodą i zalej wrzątkiem i odcedź.

2. Wsyp do garnka i zalej wywarem z warzyw. Gotuj aż kasza wchłonie cały wywar.

3. Na patelni rozgrzej olej, podsmaż pokrojoną drobno cebulę, po 2 min dodaj posiekany czosnek i smaż jeszcze 2 min.

4. Dodaj pieczarki i smaż przez około 5 min. Wlej sos sojowy i łyżeczkę soku z cytryny smaż  jeszcze przez około 5 min do momentu aż cały płyn wyparuje

5. Dopraw sola i pieprzem pod koniec smażenia.

6. Usmażone pieczarki dodaj do kaszy i wymieszaj. Odczekaj aż farsz ostygnie.

7. Liście buraczków umyj dokładnie i z blanszuj.

8. Na liście nakładaj około 1 łyżki farszu w zależności jakiej wielkości są liście.

9. Do garnka z grubym dnem wlej oliwę i sok z połowy cytryny i układaj na sobie gołąbki, zalej 1 szklanka ciepłej wody. Duś pod przykryciem około 15 minut.

ZAPIEKANA MARCHEWKA

SKŁADNIKI:
kilka młodych marchewek
czosnek
oliwa z oliwek
sól i pieprz

PRZYGOTOWANIE:

1. Marchewki dokładnie umyj / wyszoruj.
2. Ułóż w żaroodpornym naczyniu.
3. Polej oliwą i posyp posiekanym czosnkiem, sola i pieprzem.
4. Piecz w piekarniku 170 stopni czas zależny od wielkości marchewek, więc radzę po prostu sprawdzać aż będą chrupkie na zewnątrz a miękkie w środku.

5. Pokrój surowe buraki w plastry. Wysmaruj z każdej strony oliwą i posyp solą i pieprzem, Piecz w piekarniku razem z marchewką albo na grillu.

6 8

Wersja zapiekana:

Po zawinięciu farszu w liście ułóż gołąbki w naczyniu żaroodpornym i wstaw do nagrzanego do 170 stopni piekarnika piecz przez około 30 min.

1

2

Nazwa produktuWaga [g]kcalB [g]W [g]T [g]
Suma1090,00965,7038,93155,7423,10
Pieczarki450,0072,0012,152,031,58
Cebula100,0040,001,107,640,10
Czosnek10,0015,000,643,100,05
Kasza jaglana180,00622,8019,08123,847,02
Natka pietruszki5,002,200,190,250,05
Liście botwinki200,0038,003,608,000,20
Sok z cytryny20,005,800,221,300,06
Sos sojowy10,004,701,030,000,00
Olej ryżowy - Monini15,00124,200,000,0013,80
Marchewka100,0041,000,939,580,24

Komentarze

[fbcomments url="http://whatannawears.com/weganskie_golabki_z_lisci_botwinki/" count="off" num="5" title=""]
  1. Kasia pisze:

    ekstra przepis, na pewno zrobię!

  2. trojka pisze:

    OMG jadlabym! zrobisz mi takie?!?!:)

    1. What Anna Wears pisze:

      Z dziką przyjemnością 😀

  3. Martyna || Life in 20 kg pisze:

    Wow! Wygląda mega smacznie!

  4. Dominika pisze:

    Nadzienie pyszne, liście też pyszne, a marchewka to brak mi słów, jest pyszna! Niestety, owijanie farszu liśćmi jest bardzo ciężkie, liście są bardzo sztywne i nie wyszły mi takie ładne :/

    1. Dominika jeśli liście były twarde to powinnaś dłużej je blanszować, wtedy będą miękkie i łatwiej formować;:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.