czy warto nosić aparat ortodontyczny?

Na Waszą prośbę stworzyłam wpis we współpracy ze SmileLine gdzie znajdziecie odpowiedzi na pytania, które często zadawaliście i inne informacje, jeśli macie wątpliwości czy warto założyć aparat ortodontyczny.

Moja metamorfoza:

Jaki aparat nosiłam? Ile kosztuje? Jak długo go nosiłam? W jakiej klinice?

Ja nosiłam ceramiczny aparat ortodontyczny. Jego ceny wahają się od 2500 zł (jeden łuk) w górę. Oczywiście jest to wycena indywidualna, więc może się różnić. Moja wada nie była zbyt duża, dlatego wszystko zajęło 1,5 roku. 

Każdy przypadek różni się planem leczenia, który jest tworzony, a następnie nadzorowany przez Profesora Piotra Fudaleja. Jego wsparcie jest udzielane na każdym etapie leczenia, a wszystko dzięki technologii obrazowania cyfrowego. 

Smileline ma wiele przeszkolonych specjalistów w całej Polsce. Na ich stronie (www.smileline.pl) możecie sprawdzić, gdzie najbliżej waszej lokalizacji jest możliwość uzyskania wstępnej konsultacji ortodontycznej. Ja osobiście skorzystałam z placówki na ul. Wielickiej w Warszawie. 

I uwaga! Smilelne to nie tylko aparaty tradycyjne. Już od teraz możecie skorzystać z zaplanowanego leczenia za pomocą NAKŁADEK. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego typu leczenia, wszystkie pytania możecie kierować na adres emaliowy (rejestracja@smileline.pl), telefonicznie (+48 883 11 33 11) bądź przez media społecznościowe (@smileline_pl).

Czy założenie/noszenie aparatu bardzo boli? Czy zależy od wykrzywień zębów?

Noszenie aparatu ortodontycznego jest generalnie bezbolesne. Niektóre osoby odczuwają drobny ból lub dolegliwości w ciągu pierwszych kilku dni, gdy przyzwyczajają się do noszenia urządzenia; okresowe korekty mogą czasami powodować bolesność, chociaż zazwyczaj trwa to tylko przez krótki czas. W celu złagodzenia dyskomfortu można stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, ale zwykle są one niepotrzebne.

Czy po zakończonym leczeniu ortodontycznym zęby już zawsze będą proste?

Leczenie ortodontyczne daje stabilne efekty, jeżeli wdrożymy kolejną fazę leczenia- retencję. Zaniedbanie tej fazy leczenia najczęściej prowadzi nawrotu wady. Pacjenci często pytają, jak długo trzeba nosić retencję. Odpowiedź jest trudna, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, którzy pacjenci będą mieli tendencje do nawrotu i w jakim stopniu może się to stać. Dlatego namawiamy do jak najdłuższego noszenia łuków, tym bardziej, że pacjenci szybko się do nich przyzwyczajają, a awarie zdarzają się rzadko. Łuki retencyjne nie są przeszkodą w leczeniu zębów, na czas leczenia można je zdjąć, a potem ponownie przykleić.

Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – ustawienie zębów nie zależy tylko od wyniku leczenia ortodontycznego, ale również od zmian związanych z upływającym czasem, ze wzrostem, nawykami, pracą mięśni żucia. Zęby mogą zmieniać swoje położenie, najczęściej są to jednak nieznaczne ruchy, które nie wpływają na estetykę i pacjenci ich nie zauważają. Problem pojawia się, gdy pacjent ma tendencję do tłoczenia się i obracania dolnych przednich zębów – dlatego zawsze namawiamy wszystkich pacjentów do jak najdłuższego stosowania retencji, my po prostu nie wiemy który pacjent będzie wykazywał taką tendencję.

Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do ortodonty?

Chociaż nie ma dokładnego wieku, w którym dziecko powinno mieć aparat ortodontyczny, specjaliści zalecają dzieciom wizytę po raz pierwszy nie później niż w wieku 7 lat. Na tym etapie ortodonta może ocenić drożność dróg oddechowych dziecka, ustne nawyki oraz określić, czy konieczne są inne zabiegi ortodontyczne, sprawdzić na zdjęciu rtg, czy są zawiązki wszystkich zębów. Ważna jest też ocena proporcji podstaw kostnych – ich długości i szerokości. Niektóre wady zgryzu można stosunkowo szybko i efektywnie leczyć tylko w młodym wieku, dlatego nie można przegapić tak ważnej wizyty, jak  pierwsza konsultacja ortodontyczna.

Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?

ZAWSZE pamiętaj, aby myć zęby po każdym posiłku. Używaj nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Pamiętaj, aby zakupić pasty do zębów zawierające fluor. Zapytaj ortodontę lub dentystę rodzinnego, czy potrzebujesz płynu do płukania. Pomoże to uniknąć ubytków! Podczas leczenia staraj się unikać pokarmów z dużą ilością cukru. Zwiększa to ilość bakterii w jamie ustnej, powodując więcej płytki nazębnej i ubytków.

Unikaj lepkich pokarmów (karmel, guma do żucia, żelki), twardych (karmelki, orzechy, kostki lodu) lub jakichkolwiek, które mogłyby utknąć w twoim aparacie ortodontycznym (kukurydza na kolbie, miękkie bułeczki, żeberka, itp.).

Pamiętaj, aby zaplanować rutynowe kontrole u dentysty rodzinnego. Zaleca się wizytę co 6 miesięcy.

Co to jest retencja po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Jak już wiemy, zdjęcie aparatu to nie koniec leczenia. Konieczna jest jeszcze retencja. Polega ono na utrzymaniu/ utrwaleniu efektów leczenia. Trwa na ogół przynajmniej kilkanaście miesięcy, nie jest „widoczna”, ale pacjent czuje, że po pewnym czasie zęby „układają się” lepiej, bez wpływu na estetykę. Ortodonta zamontuje z tyłu zębów cienki drucik, który będzie niezauważalnie podtrzymywał zęby w jednej linii. 

Co ile tygodni odbywają się wizyty ortodontyczne?

Zależy to od tego, „co się robi” i jak często trzeba być monitorowanym. Podczas aktywnego leczenia przychodzisz do gabinetu zazwyczaj co 4–5 tygodni. 

Czy aparat estetyczny jest równie skuteczny jak metalowy? Czy leczenie różni się w jakiś sposób?

Skuteczność każdego rozwiązania zależy od Twoich potrzeb stomatologicznych i zaleceń ortodonty.

Rozwiązania ceramiczne nadają się do wielu takich samych warunków ustalonych także przez tradycyjną odmianę zamków. Ograniczeniem materiału ceramicznego jest to, że nie może wytrzymać tak dużej siły, więc mogą nie być odpowiednie dla wszystkich. Tradycyjne, metalowe aparaty ortodontyczne mogą być bardziej skuteczne w niektórych przypadkach skrajnych stłoczeń lub zgryzów głębokich – zamki metalowe są zazwyczaj mniejsze niż zamki z innych materiałów. Pamiętaj, że tylko dentysta lub ortodonta może dokonać ostatecznej oceny w sprawie najlepszego rozwiązania Twojej sytuacji.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

W czasie pierwszej wizyty u ortodonty odbywa się wstępna konsultacja, w czasie której pacjent określa swoje potrzeby. Lekarz prowadzący dokonuje wstępnej oceny zgryzu, wykonuje zdjęcia rentgenowskie, pobiera wyciski do modeli lub skanuje pacjenta. Na podstawie wszystkich badań jest w stanie postawić prawidłowe rozpoznanie i zaproponować odpowiednie leczenie, jeśli takie jest potrzebne.

Wykonanie pełnej dokumentacji ortodontycznej jest bardzo ważne nawet u pacjentów, którzy nie wymagają leczenia lub się na nie zdecydują. U pacjentów rosnących to bezcenny materiał do porównania np. kierunku wzrostu szczęk; u pacjentów dorosłych – do monitorowania zmian w zgryzie związanych z upływem czasu lub parafunkcjami.

Na jakie koszty należy przygotować się przy leczeniu ortodontycznym?

Wszystko zależy od tego, jakiego leczenia potrzebuje pacjent. Najczęściej stosowane w nowoczesnej ortodoncji są aparaty stałe  (składające się małych zamków klejonych do zębów i łuków ortodontycznych) oraz alignery (przezroczyste nakładki na zęby). Ceny jednego łuku ortodontycznego zazwyczaj zaczynają się od 1 600 PLN do nawet 4 000 PLN, w zależności od rodzaju zamków, które się stosuje. Ceny wizyt to zazwyczaj od 150 PLN do 400 PLN, również w zależności od rodzaju zamków i ilości łuków. Terapie alignerami są na ogół wyceniane indywidualnie – im cięższa wada do leczenia, im więcej alignerów potrzeba tym wyższa cena leczenia. Warto jeszcze pamiętać o cenie zdjęcia aparatu i przegotowania retencji.

Czy możemy zmienić kształt twarzy aparatem ortodontycznym?

Proste zęby są najbardziej widoczną różnicą, jednak istnieje szereg bardziej subtelnych zmian, które zachodzą w trakcie leczenia. Mogą być jednak nieco trudniejsze do zauważenia.

Największe zmiany pacjenci zauważają w wypukłości warg. Wargi są podpierane przez zęby; jeśli zęby są nadmiernie wychylone, wystają, to wargi również są bardziej wyeksponowane, a dolna warga może się wręcz nieco wywijać. Jeśli zęby są nadmiernie cofnięte, to wargi sprawiają wrażenie zapadniętych; wychylając zęby sprawiamy, że wargi wydają się być bardziej wydatne.

Nie wolno jednak zapominać, że za kształt twarzy odpowiada przede wszystkim skóra, jej jędrność i ilość tkanki tłuszczowej a aparat ortodontycznym przesuwa tylko zęby, a nie kości.