OGÓRKOWY FIT SMOOTHIE
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, rano wychodząc z psem na spacer czuję ją w powietrzu, nawet dzisiaj znalazłam pierwsze przebiśniegi. Czy to oznacza, że zima już na dobre odeszła? Poranny spacer i przebiśniegi zainspirowały mnie do stworzenia zielonego smoothie. Po zimie i po weekendzie warto sprawić sobie detoks, składniki dzisiejszego smoothie pomogą nam w tym. Tym razem nie same owoce użyłam ale i warzywo 🙂
SKŁADNIKI:
300 g melona miodowy (bez skórki)
120 g ogórka
200 g winogrona białego (bezpestkowe)
mięta
sok z 1/2 cytryny
skórka z połowy cytryny
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Ja wykorzystałam ćwiartkę z całego melona, pozbyłam się skórki i pokroiłam w kostkę (wagowo wyszło mi 300g). Ogórek możesz wykorzystać ze skórką lub bez. Ja się jej pozbyłam, ponieważ ogórek jest hodowany przemysłowo, jeśli mam doczynienia z ogórkami z eko uprawy lub od rodziców z działki, skórkę pozostawiam, bo pod skórką znajduje się bardzo dużo witamin, pod tymi przemysłowymi znajduje się tablica mendelejewa… ;). Pokrojony ogórek i melon wrzuć do blendera, dodaj winogrona (jeśli nie masz bezpestkowych pozbądź się pestek lub zmiksuj razem z pestkami, nie martw się nie zaszkodzą). Do całości dodaj jeszcze miętę (wg uznania), sok z cytryny i starta skórkę z cytryny.
Smacznego!
Winogrona białe – współczesna medycyna niekonwencjonalna stworzyła dział ampeloterapia, czyli leczenie winogronami, sokiem winogronowym, a nawet winem. Zawierają witaminy C i A, witaminy z grupy B, potas, fosfor oraz wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo. Ponadto należą do nielicznych owoców zawierających jod – niezbędny dla funkcjonowania tarczycy. Są także zasadotwórcze, co pomaga w pozbyciu się nagromadzonych w organizmie kwasów.
Winogrona zawdzięczają swoje antynowotworowe właściwości flawonoidom, które znajdują się w pestkach, skórkach i szypułkach winogron, a także witaminom C i A. Flawonoidy, jak również witaminy C i A, to naturalne przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty), które wymiatają z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych. Jak wynika z dotychczasowych badań naukowców, wyciąg z nasion winogron skutecznie niszczy komórki rakowe w hodowli, m.in. raka skóry, sutka, jelita, płuc, żołądka, prostaty.
Melon – z jego pomocą możesz w szybki sposób uzupełnić niedobory wody w organizmie występujące latem. Owoc ten składa się bowiem w 90% z wody. Poza tym, po jego spożyciu poskromisz apetyt i będziesz się czuła syta. Melony zazwyczaj spożywamy na surowo, w 90% zawierają wodę, posiadają dużo cukrów w postaci fruktozy, glukozy i sacharozy, beta karoten, kwas foliowy, pektyny, ale za to mało kalorii prawie wszystkie odmiany są niskokaloryczne i wspaniale gaszą pragnienie. Bogate są w witaminy A, B1, B2, B6, B12, C , D, E, P oraz składniki mineralne – potas, żelazo, magnez, jod, wapń, fosfor. Zaleca ich spożywanie w bólach reumatycznych, dolegliwościach nerek, wątroby, w rekonwalescencji po długo trwałych chorobach. W chorobach sercowo naczyniowych, stwardnieniu tętnic, niedokrwistości. Jako środek w leczeniu bóli gardła i przewlekłego kaszlu, środek przeciw robakom, do usuwania plam i piegów oraz innych przebarwień skórnych i wągrów. Ze względu na zawartość karotenoidów opóźnia starzenie, wzmacnia proces widzenia, działa przeciw nowotworowo. Codzienne spożywanie melona, nawet w niewielkich ilościach pomaga uspokoić nerwy i działa relaksacyjne.
Ogórek – jest cenione ze względu na zawartość związków o charakterze zasadowym, co korzystnie wpływa na odkwaszenie organizmu. Ogórek w 96% składa się z wody. Ze względu na małą zawartość składników odżywczych zaleca się, aby ogórki pochodzące z biologicznych upraw spożywać razem ze skórką, ponieważ zawiera ona najwięcej składników. Ze względu na małą wartość kaloryczną i pomaganiu w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu są doskonałym składnikiem diet odchudzających.
Skórka z cytryny – zwalcza drobnoustroje, zakażenia bakteriami oraz grzybami. Jest skutecznym środkiem przeciwko ludzkim pasożytom i robakom. Reguluje tez ciśnienie krwi, kiedy jest ono za wysokie oraz działa jako środek przeciw depresjom, stresom czy zaburzeniom nerwowym.
Mięta – Napary stosujemy w zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka, kolce jelitowej, braku łaknienia, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Olejek miętowy ma działanie odkażające i uspokajające. Działa orzeźwiająco, dezynfekująco, rozkurczowo i wiatropędnie. Dodawana do potraw mięta sprawia, że pokarmy są szybciej trawione, a co za tym idzie nawet wysokokaloryczne posiłki nie wpłyną zbyt destruktywnie na sylwetkę. Zioło to pobudza wytwarzanie soków trawiennych oraz soku żołądkowego. Do tego mięta znana jest ze zbawiennego wpływu na dolegliwości brzuszne. Likwiduje wzdęcia, łagodzi objawy jelita drażliwego i kolkę, eliminuje także zgagę i nudności oraz ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe.
TABELA KALORII
[table id=7 /]
PLAYLISTA BALI VIBES