dobra jakość snu – moje rytuały

Wielu dorosłych i dzieci ma problemy ze snem, koszmarami, złą jakością czy higieną snu, mi zajęło to sporo czasu, aby wywnioskować co u nas w domu działa a co kompletnie się nie sprawdza. Poniżej spisałam wszystkie moje MUST HAVE rytuały, które przetestowałam na sobie i swojej rodzinie.

  1. Brak urządzeń elektrycznych 30 minut przed snem – absolutna podstawa, nasze ciało musi odpocząć od bodźców. Jeżeli musimy korzystać z urządzeń elektrycznych wieczorem warto zadbać o zmianę koloru ekranu na cieplejsze tony (najlepiej wprowadzić zasadę zero telefonu w łóżku, ale to już może być ciężkie)
  2. “Odświeżone otoczenie” – wietrzenie i czysta pościel to coś o czym chyba nie muszę mówić, temperatura w sypialni powinna wynosić około 20 st. C. Ja dodatkowo dbam o przestrzeń wkoło, tak aby było jak najmniej zbędnych przedmiotów przy łóżku. Rano lubię się budzić w otoczeniu z minimalną ilością przedmiotów, wszystko co zbędne chowajmy do szafek.
  3. Mantry! To coś co totalnie zmieniło moje życie, słucham ich wieczorem i rano – trochę w ramach medytacji, relaksu i wprowadzeniu w spokojny nastrój. Stworzyłam dla Was playlistę na Spotify z moimi ulubionymi utworami! LINK -> PLAYLISTA “BALI VIBES” MANTRY
  4. Obserwujmy swój oddech przed snem, starajmy się go uspokoić i skupić na nim uwagę.
  5. Będąc w Polsce biorę też suplementy wspomagające jakość snu RestMe, ze względu na znacznie większe zmęczenie i ilość stresu.
  6. Wieczorem unikam drakońskich treningów, ćwiczę jedynie jogę, tak aby nie pobudzać i rozdrażniać mojego organizmu.
  7. Nie spożywam produktów zawierających kofeinę do 6-8 godzin przed spaniem.

Pamiętajcie, że sen jest podstawą energii za dnia, ale też lepszego poczucia psychicznego, czy też prawidłowej przemiany materii!