5 WAYS HOW TO TRAVEL CHEAP

How to travel cheap

Aby podróżować tanio potrzebujesz kilku elementów: musisz uzbroić się cierpliwość i poświęcić trochę czasu na research. W dobie Internetu wszystko można zorganizować online, od zakupu biletu, po kurs łodzią na mała tajską wyspę. Czy warto spędzić kilka wieczorów przed ekranem komputera śledząc ceny, miejsca, lotniska, odloty, porównując ceny i terminy? Odpowiedzcie sobie sami. Moim zdaniem to świetna okazja, żeby jeszcze bardziej się wczuć w role swojego własnego holiday plannera.

Bardzo ważna jest elastyczność w doborze terminu wyjazdu. Jeśli ma być tanio to ty musisz się dostosować do ceny a nie cena do Ciebie. Od tej reguły wyjątków nie ma. Czasem oczywiście, dobre ceny pokryją się z twoim terminem i wtedy sukces smakuje podwójnie.

Mam na swoim koncie około 500 lotów tanimi liniami i kilkadziesiąt lotów na pokładzie samolotów tradycyjnych przewoźników. Za najtańszy bilet w dwie strony miedzy Europą, a Azją zapłaciłem około 700 złotych, za najdroższy 1750 zł, za najtańszy z życiu lot zapłaciłem 9 złotych, odwiedziłem 60 krajów i wkrótce wspólnie z Anią postawimy nasze stopy na kolejnych trzech. To jak nawyk, „zaczynasz i kurwa nie możesz przestać”, jak mawiał kiedyś jeden z klasyków, bo co może być piękniejszego od życia w drodze, przypadkowych spotkań z cudownymi ludźmi, 5 minutowych pogawędek na dworcach, lotniskach i stacjach benzynowych, cóż może być fajniejszego od kupowania warzywa od rolnika, który je wyhodował, zapachów street food`u przy dworcu w Udon Thani, życie składa się z momentów, tych, które zapamiętujemy bo wywarły na nas wrażenie, coś co sprawiło, że nasze mózgi uznały, że warto to wspomnienie zatrzymać. Ja chcę zapamiętać jak najwięcej prawdziwych momentów ze swojego życia, dlatego żyję w drodze, jak cygan na osiołku jadę przygryzając dolną wargę. I chociaż wiem, że kiedyś wszystkie moje wspomnienia zgasną kiedy Bóg zgasi światło to cisnę do przodu swój wyścig z czasem, żeby jak najwięcej tego świata zobaczyć. Tego Wam życzymy wspólnie z Anią. Żebyście zdążyli zobaczyć te wszystkie miejsca do, których wyjazd odkładacie na później.

NARZĘDZIA

Poniżej prezentuję mój subiektywny dobór użytecznych stron i innych narzędzi, z których korzystam przy wyszukiwaniu lotów. Wierzę, że jeśli zaprzyjaźnicie się z tymi instrumentami to Wam też przyniosą wiele radości z odkryć, że do Bangkoku można polecieć za około 1000 zł.

AGREGATY OFERT

Funkcjonuje kilka stron internetowych, które kilka razy dziennie publikują promocyjne oferty regularnych linii lotniczych z całej europy, z akcentem na Polskę i sąsiednie kraje. Warto odwiedzać je regularnie, poznawać ceny i oswajać się z poszukiwanym przez nas kierunkiem. Moimi ulubieńcami są:

Fly4free.pl – oferty z Polski i okolic.

Fly4free.com – angielskojęzyczna wersja fly4free.pl, z akcentem na wyloty z zachodniej europy. To właśnie stąd pochodzi wspomniana kiedyś oferta na loty na Filipiny za 50 euro. Z tym, że był to bilet na trasie Dubaj-Manila-Dubaj, więc dochodzą jeszcze koszty dolotu do Dubaju (Wizzair, FlyDubaj, etc). Pokazuje to jednak mechanizm działania zjawiska taniego latania.

Flipo.pl – polska wersja, czeskiego serwisu pelikan.cz, zakładka Oferty Specjalne to must każdego poszukiwacza tanich lotów multicity.

Loter.pl – lekko już wtórny i trącący myszką

WYSZUKIWARKI

Ciągle jeszcze zdarza mi się korzystać z wyszukiwarek. Warto wyszukać pożądany lot na każdej z nich, często wyniki różnią się. Do porównania cen korzystam z następujących serwisów:

skyscanner.pl

momondo.com

kayak.com

expedia.com

Szukając tanich lotów należy rozszerzyć krąg wyszukiwania o sąsiednie kraje, lub miasta dobrze skomunikowane z Polska, dzięki temu dostajemy większy wybór połączeń w jeszcze niższych cenach. Warto zapoznać się z opcją MULTICITY, to nic innego jak wyszukiwanie na stronie linii lotniczych połączenia z innym miastem w którym zaczynamy podróż, a innym miastem w którym kończymy podróż, na przykład: Frankfurt – Bangkok – Mediolan.

CZARTERY Z POLSKI

Walczymy o nasze wakacje. Jak na każda ważną bitwę musimy się przygotować i uzbroić. Naszym orężem będzie zbiór narzędzi do znajdowania tanich połączeń lotniczych, aplikacje, strony internetowe i wyszukiwarki. Lista nie jest długa, ale zbiór nie jest zamknięty i będę sukcesywnie dodawał nowe pozycje. Ja też cały czas się uczę nowych rzeczy.

Przeloty dzielimy zasadniczo na czartery i loty rejsowe. Czartery to loty najczęściej organizowane przez biura podróży, w większości samolotów lecących z klientami biur podróży w wakacyjne destynacje zostają pojedyncze wolne miejsca, które można kupić w dobrych cenach, generalna zasada jest taka, że loty czarterowe, są najtańsze na 1-14 dni przed datą wylotu, im bliżej terminu wylotu tym taniej, ale oczywiście są od tej zasady odstępstwa. W Polsce, loty czarterowe na najciekawsze kierunki kupić można bezpośrednio na stronach touroperatorów:

R.pl (Afryka, Azja, Ameryka Południowa, Europa)

Itaka.pl (Afryka, Azja, Europa)

Eximtours.pl (Afryka, Azja, Europa)

Tui.pl (Afryka, Azja, Europa)

Praktycznie nieograniczony wybór kierunków znajdziecie na stronach angielskich, niemieckich, czy nawet holenderskich czy hiszpańskich touroperatorów. Wiadomo, Anglik czy Niemiec częściej lata w egzotyczne kierunki, szczególnie tam gdzie jest ładna plaża, tanie piwo i gdzie czas płynie w rytmie spadających z palm kokosów. Z Francuskich biur podróży będzie większy wybór lotów czarterowych do dawnych kolonii i w obrębie francuskiej strefy wpływów, z Hiszpanii łatwiej i taniej powinno być do Ameryki Południowej, itd.

CZARTERY Z EUROPY

Ja korzystam z następujących serwisów, pewnie bardziej z przyzwyczajenia, bo mogły się już pojawić nowsze rozwiązania. Niemniej mi, osobiście w zupełności wystarczają, pokrywając się z interesująca mnie siatką połączeń. Większość z wymienionych serwisów posiada aplikacje mobilne lub mobilne wersje strony, możecie więc mieć dostęp do nich z poziomu swojego smartfona.

Thomson.co.uk

condor.com

-TUI fly 

ltur.de

seat24.de

tui.de

Arcy użytecznym dla mnie programem jest Azuon, niepozorna płatna aplikacja na PC, za kilkanaście euro uzyskujesz dostęp do bardzo sprawnego narzędzia, sprawdza się przy wyszukiwaniu tanich lotów, z przesiadkami, jak w przypadku lotów bezpośrednich. Sukcesywnie przybywa linii lotniczych uwzględnionych w wynikach. Wydatek na licencje zwraca się przy pierwszym zakupie. Program oszczędza mnóstwo czasu porównując dostępne taryfy i możliwe połączenia, czasem bardzo abstrakcyjne i niekoniecznie najszybsze jak lot Malaga-Oslo-Wroclaw za ok. 19 euro. Ale jak ma być tanio to czasem trzeba spędzić parę/paręnaście/parędziesiąt godzin na lotnisku przesiadkowym. Popatrz na to z innej strony, możesz zwiedzić kolejne miasto w tym czasie, wystarczy wyjść z terminala, wsiąść w autobus i wrócić na swój lot. Zdarzały mi się jednak 20 godzinne przesiadki w Indiach czy Emiratach Arabskich, kiedy aby zwiedzić miasto musiałem kupić nie tanią wizę, warto sprawdzić to przed zakupem biletu, bo łączna cena Waszego biletu z wizą może okazać się wyższa niż inny lot bez 20 godzinnej przesiadki.

azuon blog 56

TANIE LINIE

Tanie linie mogą być jeszcze tańsze. Przyzwyczailiśmy się, że aby dostać się z Warszawy do Malagi wyszukujemy połączenie bezpośrednie, zapominając, że lot z przesiadką może być dużo tańszy, nawet w tanich liniach, różnica może być znaczna. W drodze do przykładowej Malagi, bo taki bilet dzisiaj wyszukiwałem najtaniej polecieć najpierw do Eindhoven, poczekać 6 godzin i polecieć do docelowej Malagi. Różnica w cenie miedzy lotem bezpośrednim wynosi 48 euro. Czyli około 30%… a Eindhoven, ładne miasto. Lotnisko blisko centrum. Nie sugerujcie się tym, że to Holandia, w całym mieście obowiązuje zakaz obsługi obcokrajowców w Coffeshopach.

W interesujące mnie kierunki afrykańskie (Gambia, Senegal, Maroko) dobre ceny oferuje bezpośrednio z Barcelony hiszpański Vueling. Absolutnym mistrzem cen jest najczęściej Ryanair, który dzięki rozbudowanej siatce połączeń z Polski do swoich najważniejszych lotnisk przesiadkowych daje możliwość lotu do Maroko, czy inne palmowe kierunki. Lubie Easyjet choć nie latam nim zbyt często.

Pegasus Air (www.flypgs.com) fajne ceny na Teheran, Istambuł i wiele innych „okolicznych” miejsc

Ryanair (www.ryanair.com), poza Europą, świetne ceny do Maroko, kilka lotnisk w kraju ma częste połączenia z wieloma europejskimi portami z których można polecieć do kilku miast marokańskich.

Vueling (www.vueling.com), tanie loty na hiszpańskie wyspy, oraz Afryka Zachodnia i Północna.

Easyjet.pl (www.easyjet.pl) , poza Europą, świetne ceny na Maroko, bezpośrednie loty z Berlina Schoenefeld do Agadiru i Marakeszu. Loty zgrane wygodnie z odjazdami Polskiego Busa, który łączy bezpośrednimi połączeniami terminal na lotnisku Schoenefeld z Warszawą, Poznaniem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

Wizzair (www.wizzair.com), osobiście nie przepadam, ale czasem mają wygodniejsze połączenie niż Ryanair do jakiegoś portu przesiadkowego. Mają kilka ciekawych kierunków wschodnich i kaukaskich, czy też Dubaj z Budapesztu.

Na każdym kontynencie (no, może poza Antarktydą) funkcjonują tanie linie lotnicze do połączeń wewnętrznych. Jest ich tak duża ilość, że na początek wystarczy Wam Azuon, który wyszuka loty za Was, z czasem jak oswoicie się z realiami poszczególnych kontynentów będzie Wam łatwiej samodzielnie poruszać się po tamtejszym obszarze.

Jeśli macie pytania o konkretne połączenie, szukacie taniego połączenia w odległy zakątek świata śmiało piszcie w komentarzach. Postaramy się pomóc. Następny post o tym o czym mógłbym pisać godzinami, czyli o naszym Maroko. Jak zwykle jak najtaniej i jak najintensywniej.