PASTA Z AWOKADO

Przepis na małą, cieszącą nie tylko oko,ale również podniebienie, przekąskę. Awokado dzięki zawartości kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi. Ale uwaga – awokado jest najkaloryczniejszym z owoców.

SKŁADNIKI:
250 g awokado
250 g naturalnego tofu
2 ząbki czosnku
łososia wędzonego
sok z cytryny
kiełki z pora lub inne
pieprz i sól

PRZYGOTOWANIE:

Aby smak pasty był zrównoważony i miała puszystą konsystencję użyj takiej samej ilości tofu co awokado.

1. Awokado umyj i obierz pokrój w kawałeczki i wrzuć do melaksera lub blendera wraz z pokrojonym w drobne kostki tofu.
2. Dodaj czosnek, sok z cytryny, sól i pieprz i blenduj aż uzyskasz puszystą masę.
Ja podałam z pieczywem i łososiem drobno poszatkowanym w małym malakserze.

IMG_4769 IMG_4786 IMG_4787 IMG_4795
 

Awokado (smaczliwka)  – owoc czy warzywo? Wiele osób uważa, że to owoc bo rośnie na drzewie, inni natomiast, że to warzywo bo jest głównie podawane wytrawnie. Tak naprawdę należny do rodziny warzywnowatych (rodzina głównie drzew i krzewów należąca do rzędu wawrzynowców). Chociaż awokado zawiera dużo kalorii, są to kalorie pełne wartości odżywczych. Tłuszcze zawarte w awokado to jednonienasycone oraz omega-3. Ciekawostka jest to iż awokado jest jednym z niewielu owoców i warzyw nie poddawane GMO oraz o najniższym poziomie toksycznych związków.

Dzięki zawartości Omega-3 oraz witaminy E, pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a. Tłuszcze jednonienasycone budują zdrowie serca i pomagają obniżać ciśnienie krwi. Kwas foliowy jest powszechnie zalecany kobietom w ciąży, aby pomóc rozwijać mózg płodu oraz inne narządy. Awokado zawiera karotenoid – luteinę. Luteina jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który chroni oczy przed uszkodzeniami wywołanymi stresem. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać lub odwrócić oporność insulinową, jedną z przyczyn cukrzycy typu II. Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika w awokado pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi. Awokado posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe. Składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado zmniejszają stany zapalne w żołądku.

Tofu – Tofu to bogate źródło pełnowartościowego białka niezwierzęcego oraz fosforu, wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza i witamin: E oraz z grupy B. Wartość kaloryczna tofu w 100 gramach to około 80-100 kcal. W zależności od stopnia twardości tofu dzielimy je na naturalne i jedwabiste. Istnieją również smakowe odmiany tofu z różnymi dodatkami np. bazylią czy wędzone. Ze względu na dużą zawartość białka, które z powodzeniem zastąpi białko zwierzęce w diecie, jest idealne dla wegetarian czy wegan. Zawarte w tofu nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w likwidacji “złego” cholesterolu. Ze względu na sporą zawartość lecytyny pomaga z pamięcią i koncentracją. Jest bogate w wapń. Dba o poziom żelaza we krwi. Jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Duża zawartość fitoestrogenów, mających zbliżone działanie do kobiecych hormonów płciowych, pomoże w złagodzeniu uciążliwych objawów klimakterium. Ma małą zawartość kalorii i jest lekkostrawne.

kcal_dzial

TABELA KALORII

[table id=6 /]