PASZPORT – CO MUSISZ WIEDZIEĆ JAK I GDZIE SZYBKO GO WYROBIĆ

Przez ostatni rok, a już zwłaszcza ostatnie tygodnie dostaliśmy od Was mnóstwo zapytań z pytaniami o kwestie paszportowe w podroży. Dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie najczęstsze przypadki w jednego posta i pomóc Wam odpowiedzieć na najważniejsze pytania z tym związane. Być może uratują Ci życie, lub chociaż wakacje! Czytaj do końca, udostępnij lub zapisz, może się kiedyś przydać.

Dzięki temu, że podrożyjemy z ludźmi często mamy do czynienia z wieloma rożnymi przypadkami ( nawet sobie nie wyobrażacie jakimi! Zaraz do nich przejdziemy), sami ostatnio też doświadczyliśmy rożnych problemów i wyzwań związanych z paszportami. Poniżej razem z Markiem postaramy się przedstawić Wam najczęstsze przypadki jakie mogą przytrafić się w trakcie podroży i co w takiej stytuacji robić. Co musicie wiedzieć o swoim paszporcie przed wyruszeniem w dalszą podróż.

wazny-paszport-gdzie-wyrobic-szybko

WATCH |  Fossil Q WANDER FTW2103

tajlandia

Z jakimi najczęściej problemami spotkaliśmy się wśród osób z nami podróżującymi? Przeterminowany paszport paszport ważny mniej niż 6 miesięcy, brak paszportu , podrobienie ważności paszport (!!!) , zagubienie paszportu, brak polskiego paszportu dla dzieci.

PO PIERWSZE : WAŻNOŚĆ PASZPORTU

Może to Was zdziwi, ale to chyba najczęstszy przypadek, czasem ktoś musiał odwołać wyjazd, czasem tylko trochę się stresować. Paszport w Polsce jest ważny 10 lat, ale uwierzcie czas szybko mija, zwłaszcza jeśli podróżujecie po Europie i swój paszport rzadko widzicie. Miesiąc przed planowanym wyjazdem sprawdźcie jego ważność. W krajach poza EU paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

WYJAZD DO KRAJÓW POZA UNIĘ EUROPEJSKĄ

Jak wiecie na terenie Unii możemy poruszać się bez paszportu, jednak jeśli nie macie dowodu osobistego nie macie wyjścia. Paszport jest potrzebny, szczególnie jeśli lecicie do innego kraju samolotem. Jeśli planujecie podroż poza Unię Europejską konieczny jest ważny paszport. Nie tylko ważny, Wasz paszport MUSI być ważny minimum 6 miesięcy dłużej niż data wjazdu do kraju docelowego. Przykład: wylatujecie do Maroko 1 maja 2017, ale po drodze macie dwudniową przesiadkę w Paryżu i chcecie zwiedzić miasto, dniem Waszego wjazdu do Maroko będzie więc 3 maja 2017, aby zostać wpuszczony na samolot z Paryża do Maroko Wasz paszport musi być ważny do minimum do 4 listopada 2017. Inaczej albo nie zostaniecie wpuszczeni do samolotu po stronie francuskiej, albo jeśli ktoś przeoczy to na lotnisku to nie wpuszczą Was do kraju marokańskie służby imigracyjne, narażając Was na konieczność kupno biletu na najbliższy samolot do Europy.

paszport-mae

https://www.zegarki-edwa.pl/fossil-q-wander-ftw2103.html

WAŻNA WIZA DO JAKIEGOŚ KRAJU W PASZPORCIE, KTÓRY TRACI WAŻNOŚĆ

To dosyć częsta sytuacja, szczególnie w przypadku posiadania przez Was 10-cio letniej wizy do USA. Paszport traci ważność, więc jest konieczne wyrobienie nowego paszportu. Co w takiej sytuacji z amerykańską wizą? Otóż wiza jest ważna mimo to. Nie musicie jej na nowo wyrabiać. Co należy zrobić w takim wypadku? Przy odbiorze nowego paszportu w biurze paszportowym stary paszport zostaje podziurkowany (anulowany), koniecznie zgłoście urzędnikowi, że w paszporcie jest wiza USA, którą chcecie zachować. Podczas dziurkowania strona z wizą USA nie zostanie uszkodzona. Ta strona zostanie bez dziurek, tak abyście mogli z niej korzystać podczas wyjazdów do USA. W podroż zabieracie wtedy 2 paszporty, ten anulowany z wizą oraz nowy, i podczas wjazdu oba paszporty pokazujecie urzędnikowi imigracyjnemu.

ZGUBIONY, SKRADZIONY, USZKODZONY PASZPORT W PODROŻY

W przypadku kradzieży paszportu musicie ten fakt zgłosić na lokalną policje, aby wystawiono Wam zaświadczenie o kradzieży. W przypadku zniszczenia paszportu lub zaginięcia nie musicie posiadać takiego zaświadczenia. W każdym z tych przypadku konieczny jest natychmiastowy kontakt z Ambasadą RP w danym kraju, lub z Ambasadą mającą obszar na, którym jesteście pod swoją opieką. Proszę pamiętać, że Ambasady RP nie ma w każdym kraju. Np. W Afryka Zachodnie podlega pod ambasadę w Rabacie w stolicy Maroko i obejmuje swoim zasięgiem m.in. takie kraje jak Mauretania, Senegal, Gambia, Gwinea Bissau, Mali. Każda ambasada ma na swojej stronie numer alarmowy, czynny 24h na dobę, pod takiem numerem dyżuruje konsul, który pomoże Wam w nagłym wypadku. W sytuacji utraty paszportu w podroży wystarcz Wam wyrobienie paszportu tymczasowego – ważnego z reguły 1 rok, ale są odstępstwa od tej reguły, dlatego bardzo ważne jest aby podczas rozmowy zgłosić, że chodzi Wam o paszport tymczasowy ważny 1 rok, co pozwoli Wam kontynuować podroż i np. wjechać do kolejnego kraju. W przypadku gdy paszport potrzebujecie tylko i wyłącznie na powrót do kraju, wystarczy paszport tymczasowy ważny 3-6 miesięcy. Pamiętajcie, że uszkodzony paszport rownież może nie być honorowany, bez względu na fakt, że będzie to naderwanie okładki, podarta strona czy też inne uszkodzenie. Uszkodzony paszport traktowany jest jak nie ważny dokument. Zdarza się jednak, szczególnie w przypadkach niewielkich uszkodzeń, że urzędnik imigracyjny nie zauważy tego uszczerbku i wpuszcza Was do kraju.

nie-wazny-paszport-male

WYRABIANIE PASZPORTU W TRYBIE PILNYM

Kolejny przypadek sytuacji awaryjnej. Zaplanowaliście sobie wyjazd do Azji ale zapomnieliście, ze Wasz paszport jest ważny jeszcze tylko 5 m-cy, do wyjazdu pozostał tydzień, bilety kupione, co wtedy zrobić? Procedura jest ta sama co w przypadku zwykłego wyrabiania paszportu, z tym, że podczas składania wniosku tłumaczycie swoją sytuację urzędnikowi i prosicie o tryb pilny, o który musicie wystąpić pisemnie do naczelnika wydziału paszportowego. Piszecie więc zgrabne pisemko, w którym przedstawiacie swoją sytuację z prośbą o przyspieszony termin wyrobienia dokumentu. Z reguły się udaje i w ciągu 3-4 dni roboczych paszport jest gotowy do odbioru. Czasem w wyjątkowych sytuacjach możliwy jest nawet 48 godzinny tryb. Wszystko zależy czy wniosek składacie np. w mieście powiatowym czy wojewódzkim, czy Warszawie. Pamiętajcie, że paszporty drukowane są centralnie w Warszawie więc w przypadku mniejszych miast dochodzi dodatkowo czas na wysyłkę dokumentów. Ten obieg może wydłużyć czas wyrabiania paszportu. Jako, że od jakiegoś już czasu wnioski paszportowe nie podlegają rejonizacji, możecie je składać w dowolnym wydziale paszportowym w kraju. Nie musicie jechać do urzędu pod który podlegacie.

WYRABIANIE PASZPORTU TYMCZASOWEGO

Wyobraźcie sobie sytuację, że jesteście w kilkumiesięcznej podroży. Wyjeżdżacie z Polski i w Waszym paszporcie jest jeszcze kilka wolnych stron, ale poniosła Was fantazja i po wizycie w kilku krajach, które wymagają wklejenia wizy ilość wolnego miejsca drastycznie spadła, doszły do tego pieczątki wjazdowe i wyjazdowe innych krajów, które odwiedziliście podczas podroży, aż w końcu podczas wjazdu do kolejnego kraju urzędnik imigracyjny informuje Was, że wpuści Was do kraju, ale nie zostaniecie wypuszczeni, gdyż nie będzie wystarczająco miejsca aby urzędnik imigracyjny w następnym kraju wbił swoją pieczątkę, co automatycznie będzie oznaczało odesłanie Was do kraju z którego właśnie przylecieliście. Pojawia się więc ryzyko, że utkniecie jak Tom Hanks w filmie Terminal. Co więc zrobić aby wybrnąć z tej sytuacji? Nie martwcie się, zawsze jest jakieś wyjście, pod warunkiem, że kraj do którego wjeżdżacie ma Ambasadę lub Konsulat RP. Marek miał dokładnie taki przypadek w lipcu 2016 w Indonezji. Został wpuszczony z zastrzeżeniem, że nie zostanie wypuszczony jeśli nie wyrobi nowego paszportu w Konsulacie w Dżakarcie. Skontaktował się z dyżurującym pod numerem alarmowym konsulem, przedstawił swoją sytuację, przesłał zdjęcia swoich dokumentów emailem (paszport, dowód osobisty oraz wypełniony formularz paszportowy) i kilka dni później poleciał z Bali do Dżakarty. Na miejscu jego dokumenty zostały ponownie zweryfikowane, wypełnił oryginał formularza paszportowego i otrzymał praktycznie od ręki paszport tymczasowy, na którym mógł wrócić do kraju. Jeśli macie taką sytuacje koniecznie upewnijcie się w lokalnym biurze imigracyjnym, że nie musicie dokonywać, żadnych dodatkowych czynności związanych z korzystaniem z nowego paszportu. Może się okazać, że nie zostaniecie wypuszczeni gdyż dokument tymczasowy ma inny numer niż paszport na którym wjechaliście. Stary paszport zostanie podziurkowany więc nie będzie stanowił już dla nich wiarygodnego dokumentu. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i zawsze zależą od lokalnych przepisów.

CZY KTOŚ MOŻE ZA MNIE ZOSTAWIĆ/ODEBRAĆ PASZPORT?

Niestety nie. Po pierwsze zostawiasz swój podpis, który będzie widniał w paszporcie. Po drugie zostawiasz swój stary paszport do przedziurkowania 🙂 po trzecie zostawiasz odciski palców.

ŻÓŁTA KSIĄŻECZKA SZCZEPIEŃ

Pamiętajcie,że do niektórych krajów Afryki czy Ameryki Pd. musicie mieć ważną żółtą książeczkę szczepień, którą możecie wyrobić w Polsce.

zolta-ksiazeczka-szczepien

Wiecie już w ilu krajach byliście, albo chcielibyście to sprawdzić? Teraz gradka dla miłośników gadżetów i aplikacji. Aplikacja been, ( do ściągnięcia w iTunes, lub na android ) którą możecie ściągnąć na swojego smartphona lub połączyć go ze smartwachem np. mój   Fossil Q WANDER FTW2103  idealna wprost nazwa dla podróżujących prada? )posiada taką funkcję.  Aplikacja pokaże Wam w ilu Państwach na świecie byliście a dodatkowo obliczy jaki procent świata zwiedziliście. Chyba napisze o tym kolejny post, bo sama nie wiem w ilu już krajach byłam 🙂

aplikacja-been

brazil

Pamiętajcie, za nim zaczniecie zapisywać w notesie Wasze plany i cele podróżnicze, zacznijcie od sprawdzenia czy wasz paszport przypadkiem nie stracił daty ważności! Miłych podróży!

xoxo

img_8587-male

WATCH |  Fossil Q WANDER FTW2103