JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA

Aniu, jak zaczęłaś przygodę z blogiem?”, “W jakim serwisie tworzysz?”, “Czy używasz serwisu hostingowego?” – to tylko kilka z najczęściej zadawanych pytań przez te kilka lat, ale wszystkie dotyczą tego samego. 

Może wydawać się, że to dodawanie grafik i tekstów, jednak jest to masa rzeczy, o których trzeba pomyśleć, ale krok po kroku 🙂

IMG_2296male

Początki

Mając kilkuletnią przygodę z blogosferą, mogę podać na początek dwie podstawowe możliwości: albo oparcie się o własną domenę i hosting lub darmowe platformy blogowe.

Darmowe szablony i błyskawiczna instalacja to wielkie plusy drugiego wyjścia –  na początku możesz spróbować, ale jeśli jesteś bardzo kreatywną, wymagającą osobą, potrzebujesz wielu funkcji i wiesz, że będziesz dodawać np. dużo zdjęć i filmów, warto nad tym pomyśleć profesjonalnie, nawet jako nad przyszłościową inwestycją?

IMG_2337male1

Na początku traktowałam bloga tylko hobbistycznie, zdjęcia oglądali znajomi i najbliżsi, nie przyszło mi do głowy jak będzie wyglądał w chwili obecnej… Rozwój internetu i jego możliwości pokazał mi, że muszę wykorzystać ten potecjał i działa w pełni profesjonalnie. 

Przez kilka lat testowałam kilka serwisów hostujących, a dzięki temu uzbierałam trochę ważnych rad.

IMG_2972male

Co jest dla Ciebie ważne?

Dzięki własnej domenie możesz dostosować się bezpośrednio do branży w jakiej działasz, jeśli chcesz mieć np. blog o tematyce modowej, możesz śmiało eksperymentować z jego wyglądem, wybierać skórki, szablony – pole do popisu masz naprawdę ogromne! Chcesz zebrać grono wiernych czytelników? To dobry krok.

Zawsze moim priorytetem było bardzo szybkie ładowanie strony – wielu z przyszłych czytelników jest niecierpliwych, a chcę, żeby pozostali ze mną jak najdłużej 🙂 Hosting daje również gwarancję, że blog zawsze będzie działał. Jestem spokojna, bo wiem, że nigdy nie otrzymam od Was informacji, że strona nie działa lub coś jest nie tak. Usługa automatycznie dopasowuje parametry serwera do potrzeb strony WWW.

IMG_2951male

Wygląd

Kolejnym priorytetem była pełna synchronizacja z WordPressem, w którym przygotowuję wpisy na stronę. Często korzystam z wersji mobilnej na telefonie, jest to bardzo wygodne, gdy jestem daleko poza biurkiem. 

Jako podróżniczka i blogerka modowa, pojemność na zdjęcia i filmy prawdopodobnie są moją najważniejszą kwestią. 

beach-2Bnapis-2Bmale

Zdjęcia

Możecie sobie pewnie wyobrazić ilość zdjęć do wybrania po wyprawie lub nawet prosty wpis ze stylizacją (nawet do kilkuset zdjęć z 30 minutowej sesji)… Trochę tego miejsca jest potrzeba, jak i szybkość przesłania grafik – to również bardzo istotne.

Idąc dalej w kierunku zdjęć i filmów bardzo ważne jest ich przechowywanie, chyba nie chcesz aby przypadkiem zginęły zdjęcia z długo przygotowywanej sesji? Brr, koszmar, dlatego ochrona danych jest mega ważna.

postanowienia-noworoczne-1-1

Problemy

Im popularniejszy stawał się mój blog, tym więcej pojawiało się problemów z hostingiem. Awarie były coraz częstsze, a oczekiwanie na odpowiedzi supportu wynosiły wiele godzin i zasadniczo nic nie wnosiły. Kilka miesięcy temu zaczęłam poszukiwania nowego hostingu, jednak wszędzie występował ten sam problem kiedy to po opublikowaniu nowego artykułu na bloga wchodziły tysiące osób co kończyło się wyczerpaniem zasobów i… wyłączeniem mojej strony! 

75bc03657dfd9086b5f11de3ea246001

Hosting

W listopadzie postanowiłam coś z tym zrobić i wybrałam nowego dostawce – dhosting.pl. Przekonali mnie do siebie usługą EWH, która dopasowuje zasoby serwera do potrzeb mojego bloga. Od momentu migracji (którą zrobili w 100% za mnie) nie miałam żadnych problemów z niedostępnością strony, nawet po nowych publikacjach. 

IMG_1312male

Niektórzy z Was słusznie zauważyli, że blog wczytuje się od pewnego czasu znacznie szybciej niż wcześniej – to także zasługa dhosting.pl. Wszystko teraz działa ekspresowo, ale nie pytajcie mnie jak to zrobili 😉

A co Wy myślicie na temat hostingu stron? 🙂 Też mieliście podobne przygody?