MOJE TOP KSIĄŻKI GÓRSKIE… I NIE TYLKO

Ten post planowałam napisać Wam już jakiś czas temu, ale dopiero teraz miałam chwilę, żeby przelać wszystkie moje myśli i notatki do jednego wpisu.

Chcę przedstawić Wam książki, do których zawsze wracam. Tym bardziej te górskie, które przeglądam przed każdą wspinaczką.

Oto moje TOP 8! 

unnamed-2

1.Martyna Wojciechowska – “Przesunąć horyzont”

To moja absolutna „górska biblia”. Pewnie każdy z Was zna tę książę, a może nawet ją czytał. Nowe wydanie, które zostało wydane na 10 rocznicę zdobycia przez Martynę Mt. Everestu. Ja sięgnęłam po tę książkę już dużo dużo wcześniej, dokładnie 8 lat temu, ponieważ od wtedy WSZYSTKO się zaczęło. Tej pozycji poświęcę trochę więcej czasu.

martyna wojciechowska "przesunąć horyzont"

Pamiętam jak dziś, gdy koleżanka podsunęła mi tę książkę mówiąc, “że Everest to jej marzenie”. Jak mocno się wtedy zdziwiłam?!

Jak Everest może być marzeniem? Wtedy tego nie rozumiałam. Marzeniem wydawała mi się piękna wyspa na lazurowym oceanie … Bali, Bora Bora… ale Everest?! Gdy przeczytałam, zrozumiałam wszystko i zapragnęłam sama mieć takie marzenia. Zaczynając jak każdy, od najłatwiejszego Kilimandżaro. Na początku przez kilka lat, taka wyprawa była poza moim zasięgiem finansowym. Nie miałam środków, potem pieniędzy jak i czasu, bo pracowałam na etacie. Po jakichś 5 latach udało się i stanęłam na dachu Afryki. Przez (chyba) nie najlepszą aklimatyzację i bardzo złe samopoczucie ( tak to właśnie z tej książki dowiedziałam się co to: aklimatyzacja, Korona Ziemi i dlaczego wyprawa na Everest trwa aż 2 miesiące) zaraz po zejściu stwierdziłam, że góry wysokie nie są dla mnie, że nie mam tyle wewnętrznej siły co Martyna.

Na szczęście po kilku miesiącach chęć powrotu w góry wróciła.
Temu, kto chciałby zrozumieć „po co leźć w te góry” 😉, zachęcam do przeczytania.

unnamed-3

TURTLENECK | ZARA , PANTS | ZARA 

2.Jon Krakauer – “Wszystko za Everest”

Na pewno każdy z Was myśląc o wspinaczce w góry wysokie widzi film „Everest”.
Książka to relacja jednego z uczestników wyprawy z 1996 r., podczas której wydarzyła się jedna z większych tragedii w historii. Książka bardzo mocna, bardzo dosadna, ale tez pokazująca siłę ludzkich marzeń. Nr 2 dla mnie.

IMG_41111

3.Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – “Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”

Guru polskiego himalaizmu, człowiek (prawie) niezniszczalny. W górach robocik, jako 2 człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów ( czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników ). Wyżej, bardziej –  się nie da.

unnamed-5

4.Beata Sabała- Zielińska – “Jak wysoko sięga miłośc? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką”

Śmierć w górach, to najcięższy dla mnie temat, z którym wciąż nie mogę sobie poradzić. Tym samym nawet nie chcę wiedzieć z czym twarzą w twarz stanęła rodzina zmarłego Maćka Berbeki, himalaisty, który podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Był mężem żony Ewy przez 30 lat, miał 4 synów. 

Syn Franek Franek żegnając Ojca, powiedział w imieniu całej rodziny: „Chciałbym podziękować Bogu za góry, które ukształtowały naszego Tatę i towarzyszyły mojej rodzinie od bardzo dawna. I wciąż będą towarzyszyć”. Dla mnie to ogromnie ściskająca za serce pozycja na liście. Konieczna – do przeczytania…

unnamed-4

5.Pat Falvey, Pemba Gyalje-Sherpa – “Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2”

Wyczerpująca relacja nagłośnionej medialnie wyprawy, gdzie w 2008 roku podczas trasy na K2 11 z 18 członków ekipy zginęło… W książce znajdziecie mrożące krew w żyłach wywiady.

IMG_41101

6.Anna Kamińska – “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

Z tą książka mam duży problem. Wanda to taki Kukuczka tylko w damskiej wersji. Absolutny fenomen jeśli chodzi o kobiety w górach. Choć Wanda nigdy nie chciała być porównywana do kobiet. Ścigała się z mężczyznami i chciała być lepsza od nich. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka oraz jako pierwsza Polka, stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2.

Jej osiągnięcia są naprawdę imponujące. Inspiruje mnie jeśli chodzi o osiągnięcia górskie, ale w przeciwieństwie do Martyny, nie jest moja inspiracją jako człowiek. Choć nie ukrywam, że książka wiele wyjaśnia mi i wiem, że to tragiczne zdarzenia z dzieciństwa na pewno ukształtowały tak silny charakter Wandy i ogromną determinację w dążeniu do celu.

unnamed-1

Niestety sama książka jest napisana dla mnie w sposób nieciekawy, monotonny nawet momentami nudny. Ja jako czytelniczka spragniona informacji o Wandy podbojach górskich często musiałam wertować kilkanaście kartek, by przebrnąć przez mało interesujące fragmenty. Wydaje mi się, że taki temat jak Wanda można było opisać lepiej.

Dla nie zainteresowanych tematyką górską, mam jeszcze dwie pozycje,które ostatnio czytałam.

7.Megan Miranda – “Miasteczko kłamców” Wydawnictwo Znak

Przyznam, że thrillery mnie wciągają, bo książkę przeczytałam już dość dawno, a dalej podaję ją w swoim rankingu. Bardzo ciekawy przebieg akcji, raz do przodu, a jednak do tyłu, wszystkie fakty układające się w całość. Myślę, że są tu również elementy dreszczowca, parę razy serce biło im naprawdę mocniej! Książka zaczyna się jakby już w jakimś momencie akcji, dopiero później zmierzając do miejsca wychowania bohaterki Nicole.

Tajemnice, zaginięcia, strach i przeszłość, to z pewnością znajdziecie w tym światowym bestsellerze. Tak jak w życiu, nie wiadomo kto kłamie, kto nie…

IMG_4137

8.Nicole Sochacki- Wójcicka – “#instaserial o ślubie”

To 2 część historii Nicole, chyba najbardziej znanej ginekolog w całej Polsce. Nicole podziwiam za to jak jak całym sercem walczy o to, żeby zmieniała się świadomość społeczeństwa o kobietach w ciąży i przez swoje działania stara się po prostu ułatwić im życie. We wspaniały sposób dzieli się swoją wiedzą medyczną z tysiącami kobiet w Polsce, a do tego ma piękne serce. Dla mnie wzór do naśladowania.

To już jej drugie wydanie książkowe i kolejny raz czytamy pewnego rodzaju pamiętnik młodej kobiety, takiej jak każda z nas. Gwarantuję, że uśmiech pojawi się na Waszej twarzy!

IMG_41172

Czy czytaliście może jakąś z moich wymienionych pozycji? Widzicie faworytów, coś za co zaraz będziecie chcieli złapać? Koniecznie dajcie mi znać!

Na koniec trochę modowo – moje detale!

IMG_4171

NAILS | NEONAIL , BRACELET | TIFFANY & CO. , SMARTWATCH | FOSSIL Q VENTURE FTW6005

IMG_4120

IMG_4188

SMARTWATCH | FOSSIL Q VENTURE FTW6005

#fossil #fossilQ #fossilfirst #fossilpoland #zegarkicentrumpl

IMG_4150

SHOES | ALDO , BAG | PINKO